Поліський природний заповідник - Polissya Reserve до Дня водно-болотних угідь
Щороку 2 лютого світ відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь.
Водно-болотні угіддя – ділянки місцевості, ґрунт яких представляє собою водоносний горизонт з постійною або сезонною вологістю. До них відносять мілководні озера, ділянки морського узбережжя, верхові та низові болота. Здавна люди по-різному ставилися до таких угідь. Особливо до боліт, що і жахали, і рятували, лякали трясовиною та непрохідними територіями, і поміж тим давали корм домашній худобі та цілющі рослини людині. Тут знаходять прихисток та поживу тварини, відбуваються важливі кліматоутворюючі, водорегулюючі процеси, що забезпечують екологічну стабільність на нашій планеті.
Одна з найважливіших особливостей таких угідь – здатність впливати на кліматичні показники, утримуючи парникові гази та створюючи від’ємний вуглецевий баланс. Адже водно-болотні угіддя здатні поглинати з атмосфери вуглець і протягом тисячоліть зберігати його законсервованим у вигляді мулу і торфу, виступаючи потужним стримувачем парникового ефекту, регулюючи тим самим тепловий баланс території.
Болота впливають на формування водного балансу річок, утримуючи значну частину опадів, тим самим запобігаючи можливості появи катастрофічних повеней. Проте в посушливий період болота збільшують водність річок, віддаючи надлишки утриманих паводкових вод.
Крім того, болота та водно-болотні угіддя виступають фільтрами атмосфери, поглинаючи і затримуючи значну кількість пилу, отрутохімікатів, відходів промисловості, радіонуклідів тощо.
Водно-болотні угіддя в світі займають площу понад 250 мільйонів км. кв., це фактично всього 6% території нашої планети.
В Поліському природному заповіднику до водно-болотних угідь міжнародного значення у 2004 році було віднесено дві важливі ділянки загальною площею 2145 га. Це болотний комплекс під назвою «Міроші» та болота в заплавах малих річок заповідника під загальною назвою «Жолобниця».
Це заповідні території, що мають важливе значення для перелітних птахів, які використовують ці ділянки заповідника як місце відпочинку під час міграції, цінні гніздові угіддя для рідкісних видів, таких як журавель сірий та сова бородата, а також місце полювання хижих птахів, зокрема змієїда та підорлика малого.
Тут зберігаються рідкісні види рослинних угруповань, зустрічаються реліктові та червонокнижні види, зникнення боліт для яких буде катастрофою. Зокрема верби лапландська і чорнична, осока багнова, пальчатокорінник Фукса, росичка проміжна, любка дволиста та інші види можуть назавжди бути втрачені, якщо ми не збережемо наші поліські водно-болотні угіддя.
Тема Всесвітнього дня водно-болотних угідь 2022 року – «ДІЇ НА ПІДТРИМКУ ВОДНО-БОЛОТНИХ УГІДЬ ДЛЯ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ».
Це дії, що здатні стримати непоправні зміни в нашому довкіллі і нашому житті. Щоб цьому запобігти, ми маємо навчитися:
ЦІНУВАТИ водно-болотні угіддя як важливу частину глобальної екосистеми нашої планети – біосфери;
НАВЧИТИСЯ ЛЮБИТИ ці мальовничі куточки нашої планети, милуватися незабутніми краєвидами дикої природи в усіх її проявах;
ВІДНОВИТИ всі порушені водно-болотні угіддя задля збереження біорізноманіття на нашій планеті;
УПРАВЛЯТИ водно-болотними угіддями, враховуючи всі неоціненні їх властивості та вигоди;
ЗАХИСТИТИ ТА ЗБЕРЕГТИ наші водно-болотні угіддя для збереження життя на Землі.
(фото Юрія Кузьменка, текст Ольги Бєльської)
Поліський природний заповідник - Polissya Reserve - Головна | Facebook